ΛΥΚΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ

5o ΠΑΙΔΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ

Το Λύκειο των Ελληνίδων – Παράρτημα Βέροιας, έχοντας στο ενεργητικό του πάνω από 40 χρόνια συνεχούς παρουσίας στα πολιτιστικά δρώμενα της Ημαθίας και μετά τη μεγάλη επιτυχία των προηγούμενων Παιδικών Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών, συνεχίζει και φέτος αυτή την ιδιαίτερη γιορτή πολιτισμού.

Το 5ο Παιδικό Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών θα πραγματοποιηθεί στις 20 Απριλίου στις 11:30 π.μ. & 21 Απριλίου στις 12:00 μ.μ. στο χώρο Τεχνών Δήμου Βέροιας.

Στο Φεστιβάλ θα συμμετάσχουν περισσότερα από 500 παιδιά 6-15 ετών από επιλεγμένους αξιόλογους πολιτιστικούς συλλόγους από όλη την Ελλάδα. Παράλληλα με το φεστιβάλ παραδοσιακών χορών, θα πραγματοποιηθεί στον ίδιο χώρο μία σειρά πολιτιστικών εκδηλώσεων με θέμα την παράδοση.
Αναγνωρίζεται ως ένα σημαντικό πολιτιστικό γεγονός του Λυκείου Ελληνίδων Βέροιας, που προάγει τη διάσωση και διάδοση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, με τη προσφορά ευκαιριών δημιουργικής έκφρασης στα παιδιά, που αποτελούν τους αυριανούς συνεχιστές της παράδοσης.

Στο ρόλο του συνδιοργανωτή του Φεστιβάλ βρίσκεται ο Δήμος Βέροιας, η Περιφερειακή Ενότητα Ημαθίας και η Κοινωφελής Επιχείρηση Πολλαπλής Ανάπτυξης Δήμου Βέροιας.

Την επιμέλεια διοργάνωσης του Φεστιβάλ την έχει η εταιρία Open Ways Events & Travel.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Open Ways Events & Travel – Κα Χατζηχηδίρογλου Έφη – Τηλέφωνο: 6972006316. Email:culture@openways.gr

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 5ΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ

Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Καλωσόρισμα από χορευτικό τμήμα του Λυκείου Ελληνίδων Βέροιας.

 

1. Λύκειο των Ελληνίδων, Παράρτημα Βέροιας

  • Έδρα: Βέροια, Νομός Ημαθίας.
  • Περιοχή: Ήπειρος.
  • Φορεσιές: Κορίτσια: Ζίτσα, Κόνιτσα, Σούλι, Σαρακατσάνα. Αγόρια: Ηπείρου.
  • Χοροί: 1) Νερατζιά, 2) Μενούσης, 3) Μπαζαργκάνα, 4) Ζαγορίσιος, 5) Καγκελάρης.
  • Χοροδιδάσκαλος: Κελεπούρης Γεώργιος.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

 2. Λαογραφικός Μουσικοχορευτικός Σύλλογος “Ο Καγκελευτός”

  • Έδρα: Ιερισσός, Νομός Χαλκιδικής.
  • Περιοχή: Χαλκιδική.
  • Φορεσιές: Χαλκιδικής.
  • Χοροί: 1) Καγκελευτός, 2) Του ναύτη η μάνα, 3) Χασαπιά, 4) Καρσιλαμάς.
  • Χοροδιδάσκαλος: Αριστοτέλης Φλέσσας.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

3. Λύκειο των Ελληνίδων, Παράρτημα Παιανίας

  • Έδρα: Παιανία, Νομός Αττικής.
  • Περιοχή: Επτάνησα.
  • Φορεσιές: Κέρκυρας & Κεφαλλονιάς.
  • Χοροί: (Ομάδα Α – Κύθηρα) 1) Μεσσαρίτικος, 2) Τσιριγώτικος. (Ομάδα Β – Κέρκυρα) 1) Κάτω στον Αϊ Γιώργη, 2) Ρούγα, 3) Φουρλάνα.
  • Χοροδιδάσκαλος: Νικολογιάννη Πηγή.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

4. Πολιτιστικός Όμιλος Λιτόχωρου

  • Έδρα: Λιτόχωρο, Νομός Πιερίας.
  • Περιοχή: Λιτόχωρο.
  • Φορεσιές: Λιτοχώρου.
  • Χοροί: 1) Ο Ζήθρος, 2) Μπελίτικος, 3) Άνοιξαν τα δέντρα ούλα, 4) Σε ωραίο περιβόλι, 5) Εσύ παλιά γειτόνισσα.
  • Έθιμο: Κάλαντα Σταυροπροσκυνήσεως.
  • Χοροδιδάσκαλος: Κουρίτα Καλλιόπη.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

5. Χορευτικό Τμήμα Πυλαίας Δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη

  • Έδρα: Πυλαία, Νομός Θεσσαλονίκης.
  • Περιοχή: Πυλαία.
  • Φορεσιές: Πυλαίας.
  • Χοροί: 1) Συρτός Πυλαίας, 2) Γαλάζιος πετεινός, 3) Κάτω στ’ αλώνια, 4) Τσ’ Παρτάλως, 5) Σουλτάνα.
  • Χοροδιδάσκαλος: Πασχαλιά Καλουπτσή.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

6. Λαογραφικός Χορευτικός Όμιλος «Καραγκούνα»

  • Έδρα: Καρδίτσα, Νομός Καρδίτσας.
  • Περιοχή: Καρδίτσα.
  • Φορεσιές: Κάμπου & Αγράφων.
  • Χοροί: 1) Καραγκούνα, 2) Τσάμικο (Στάζουν τα κεραμίδια σου), 3) Συρτός: Διαμάντω ποιος σε φίλησε – Γύρισμα σε Μπεράτι.
  • Χοροδιδάσκαλος: Σιακάρα Μαρίνα.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

7. Πολιτιστικός Όμιλος Καινούργιου «Οι Θεστιείς»

  • Έδρα: Καινούργιο, Νομός Αιτωλοακαρνανίας.
  • Περιοχή: Αιτωλοακαρνανία.
  • Φορεσιές: Κορίτσια: Δεσφίνα, Αγόρια: Φουστανέλα.
  • Χοροί: 1) Μαραίνομαι ο καημένος, 2) Δυόσμος, 3) Βασιλικός – Γιούλα, Μαυριδερούλα, Γαϊτανάκι Θέρμου.
  • Χοροδιδάσκαλος: Τσιάμης Φάνης.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

8. Λύκειο των Ελληνίδων Θεσσαλονίκης

  • Έδρα: Θεσσαλονίκη, Νομός Θεσσαλονίκης.
  • Περιοχή: Κεντρική και Δυτική Μακεδονία.
  • Φορεσιές: Κορίτσια: Βόϊο Κοζάνης. Αγόρια: Μακεδόνα.
  • Χοροί: 1) Συρτός Μακεδονίας, 2) Ράικο, 3) Λυτός, 4) Μπαϊντούσκινο, 5) Ζάραμο – Χασαπιά.
  • Χοροδιδάσκαλος: Σοφιανίδης Γεώργιος.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

9. Σύλλογος Αργιθεατών Νομού Λάρισας «Ο Άγιος Νικόλαος»

  • Έδρα: Λάρισα, Νομός Λάρισας.
  • Περιοχή: Αργιθέα Θεσσαλικών Αγράφων.
  • Φορεσιές: Παραδοσιακές Αργιθεάτικες.
  • Χοροί: 1) Καραπατάκι, 2) Όσα και αν περπάτησα ή Στις Αργιθέας τα χωριά, 3) Κλειστός Αργιθέας, 4) Αραδιαστείτε στο χορό, 5) κοφτός.
  • Χοροδιδάσκαλος: Σβάνας Απόστολος.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

10. Τμήμα Λαογραφίας Κοινωφελούς Επιχείρησης Πολλαπλής Ανάπτυξης (ΚΕΠΑ) Δήμου Βέροιας

  • Έδρα: Βέροια, Νομός Ημαθίας.
  • Περιοχή: Αστικοί χοροί Βέροιας.
  • Φορεσιές: Βέροιας.
  • Χοροί: 1) Συρτός Βέροιας, 2) Μαρμαρένια μου Βρυσούλα, 3) Μέρμηγκας, 4) Καρσιλαμάς.
  • Έθιμο: Κλήδονας.
  • Χοροδιδάσκαλος: Σταυρίδης Σάκης.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

11. Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίου Γεωργίου Βέροιας

  • Έδρα: Άγιος Γεώργιος, Νομός Ημαθίας.
  • Περιοχή: Πόντος.
  • Φορεσιές: Αστικές Φορεσιές Πόντου.
  • Χοροί: 1) Μόντζονος, 2) Χαλάι, 3) Σαρίκουζ Πάφρας, 4) Διπάτ, 5) Γιουβαρλαντούμ.
  • Χοροδιδάσκαλος: Παλασίδης Κυριάκος.
  • Μουσικοί: 1) Λύρα: Καλαϊτζίδου Ανθή, 2) Νταούλι: Τσανακτσίδης Χρήστος.

 

12. Λύκειο των Ελληνίδων, Παράρτημα Βέροιας

  • Έδρα: Βέροια, Νομός Ημαθίας.
  • Περιοχή: Νησιά.
  • Φορεσιές: Νησιώτικες.
  • Χοροί: 1) Κάτω στο γιαλό, 2) Η τράτα μας η κουρελού, 3) Καλές Σκύρου, 4) Μαζωμένος.
  • Χοροδιδάσκαλος: Βεσυροπούλου Ζωή.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

Κυριακή 21 Απριλίου 2024

Καλωσόρισμα από το τμήμα Μουσικοκινητικής Αγωγής του Λυκείου Ελληνίδων Βέροιας.

 

1. Λύκειο των Ελληνίδων, Παράρτημα Βέροιας

  • Έδρα: Βέροια, Νομός Ημαθίας.
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη.
  • Φορεσιές: Κορίτσια: Κάμπος Νάουσας, Αιανή Κοζάνης, Ρουμλούκι. Αγόρια: Μακεδονία.
  • Χοροί: 1) Συρτό, 2) Λενιώ, 3) Καπανταΐδικο, 4) Τρεχάτος.
  • Χοροδιδάσκαλος: Βεσυροπούλου Ζωή.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

2. Εύξεινος Πόντος Κορινού

  • Έδρα: Κορινός, Νομός Πιερίας.
  • Περιοχή: Πόντος.
  • Φορεσιές: Αστικές Φορεσιές Πόντου.
  • Χοροί: 1) Πατούλα (Παμποντιακός χορός), 2) Κιζέλα Ματσούκας – Εταιρέ Τραπεζούντας -Καλόν κοριτς’ Τραπεζούντας- Σερενίτσα (Χερίανα), 3) Τίκι Νικόπολης-Τικ Τόνγιας – Τικ Τρομαχτόν Καρς, 4) Κότσαρι Καρς- Λαφρίγκον Σαμψούντας.
  • Χοροδιδάσκαλος: Νικολαΐδης Κωνσταντίνος.
  • Μουσικοί: 1) Λύρα & Αγγείο: Ελευθεριάδης Γιώργος, 2) Νταούλι: Ραφαηλίδης Μπάμπης.

 

3. «Δρώμενον» Εστία Λαογραφίας Και Τέχνης

  • Έδρα: Λάρισα, Νομός Λάρισας.
  • Περιοχή: Κάτω Όλυμπος και Κίσσαβος.
  • Φορεσιές: Ανατολικής Θεσσαλίας.
  • Χοροί: 1) Τώρα το Μάη, 2) Αμάν Μαρία, 3) Σταύρι Σταύρι βότανε, 4) Καστοριανό – Γκάιντα θεσσαλική, 5) Χασαπιά, 6) Σόλο Μαλλιάρα.
  • Χοροδιδάσκαλος: Καραβασίλης Σωτήριος.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

 4. Λύκειο των Ελληνίδων, Παράρτημα Κιλκίς

  • Έδρα: Κιλκίς, Νομός Κιλκίς.
  • Περιοχή: Δυτική Θράκη.
  • Φορεσιές: Μεταξάδων, Καρωτής, Μακράς Γέφυρας.
  • Χοροί: 1) Γκίκνα – Ξεσυρτό, 2) Χασαπιά, 3) Ζωναράδικο, 4) Συρτός συγκαθιστός- Μαντηλάτος.
  • Χοροδιδάσκαλοι: Λιαρετίδου Ανατολή, Δασονίδου Μαρία.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.



5. Πολιτιστικός Σύνδεσμος Ζαγορισίων

  • Έδρα: Ιωάννινα, Νομός Ιωαννίνων.
  • Περιοχή: Ζαγόρι.
  • Φορεσιές: Ζαγορίου.
  • Χοροί: 1) Ποταμιά, 2) Ζαγορίσιος (Καπέσοβο), 3) Μπαζαργκάνα, 4) Φεζοδερβέναγας, 5) Σέλφω.
  • Χοροδιδάσκαλος: Βασίλειος Ράπτης.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

6. Λύκειο των Ελληνίδων, Παράρτημα Σερρών

  • Έδρα: Σέρρες, Νομός Σερρών.
  • Περιοχή: Φλώρινα.
  • Φορεσιές: Χωριό Μπούφι (Ακρίτας) Φλώρινας.
  • Χοροί: 1) Συρτός, 2) Πουστσένο, 3) Πουλάκι, 4) Συμπεθέρα, 5) Ζάραμο – Χασαπιά.
  • Χοροδιδάσκαλος: Ασαρίδης Παναγιώτης.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

7. Πολιτιστικός Σύλλογος Γέφυρας «Μέτρες – Σωζούπολη»

  • Έδρα: Γέφυρα, Νομός Θεσσαλονίκης.
  • Περιοχή: Ανατολική Ρωμυλία.
  • Φορεσιές: Ανατολικής Ρωμυλίας – Κορίτσια: Τσούκνες. Αγόρια: Πουτούρια.
  • Χοροί: 1) Καστρινός, 2) Τροΐρο, 3) Στρεις, 4) Μιλήσω, 5) Ζωναράδικος, 6) Τσέστος, 7) Καρσιλαμάς.
  • Χοροδιδάσκαλοι: Καψάλης Γιώργος, Κουκουφίκη Κωνσταντίνα.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

8. Αθλητικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Αρχαίας Κορίνθου «Ο Βελλερεφών»

  • Έδρα: Αρχαία Κόρινθος, Νομός Κορινθίας.
  • Περιοχή: Κορινθία.
  • Φορεσιές: Κορίτσια: Μουντάφισσα Περαχώρας & Βλάχα Κορινθίας. Αγόρια: Φουστανέλα.
  • Χοροί: 1) Τράτα Περαχώρας – Στα Κορθιώτικα τα μέρη (Τραγούδι μόνο από τους χορευτές), 2) Σαν τούτη νύχτα (Συρτός Χορός), 3) Κιαμήλ μπέης (Τσάμικος Χορός), 4) Βλάχα μικροπαντρεμένη (Καλαματιανός Χορός), 5) Αγιοθοδωρίτικο Καγκέλι.
  • Χοροδιδάσκαλος: Ψωμά Σοφία.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

9. Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Ξηροποτάμου

  • Έδρα: Ξηροπόταμος, Νομός Δράμας.
  • Περιοχή: Ξηροπόταμος Δράμας.
  • Φορεσιές: Ξηροποτάμου Δράμας.
  • Χοροί: 1) Συρτό, 2) Χρωματιστά τσουράπια, 3) Παϊτούσκα, 4) Κόρη Ελένη, 5) Χασαπιά.
  • Χοροδιδάσκαλος: Βλαχογιάννης Κωνσταντίνος.
  • Μουσικοί: 1) Κεμενέ: Κούνιος Γιάννης, 2) Κεμενέ: Μήτρου Γιάννης, 3) Νταϊρέ: Δεμίσης Στέργιος, 4) Νταϊρέ & Φλογέρα: Βλαχογιάννης Κώστας.

 

 

10. Εύξεινος Λέσχη Βέροιας

  • Έδρα: Βέροια, Νομός Ημαθίας.
  • Περιοχή: Πόντος.
  • Φορεσιές: Πόντου.
  • Χοροί: 1) Τρυγόνα (περιοχή Τραπεζούντας και Ματσούκας), 2) Ανεφορέτ΄κον και 21(εικοσιένα) (περιοχή Αργυρούπολης), 3) Τικ σο γόνατον – Τονγιαλίδικον – Τρομαχτόν (περιοχή Τραπεζούντας), 4) Κότσαρι (περιοχή Καρς), 5) Ομάλ (περιοχή Παϋπούρτης).
  • Χοροδιδάσκαλος: Ιντζεβίδης Βαγγέλης.
  • Μουσικοί: 1) Λύρα: Στεφανίδης Βασίλης, 2) Νταούλι: Στολτίδης Άκης, 3) Αγγείο: Καπουρτίδης Κωνσταντίνος.

 

11. Χορευτικός Σύλλογος Μετσόβου

  • Έδρα: Μέτσοβο, Νομός Ιωαννίνων.
  • Περιοχή: Μέτσοβο.
  • Φορεσιές: Μετσόβου.
  • Χοροί: 1) Μη χαλάτε το χορό, 2) Βασιλαρχόντισσα, 3) Θάλασσα πλατιά, 4) Βούλω μωρ’ Τσιβούλω.
  • Χοροδιδάσκαλοι: Μέτσιος Γεώργιος, Λισγάρα Λαμπρινή, Ταμπά Ελένη.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

 12. Λύκειο των Ελληνίδων, Παράρτημα Βέροιας

  • Έδρα: Βέροια, Νομός Ημαθίας.
  • Περιοχή: Μακεδονία.
  • Φορεσιές: Κορίτσια: Λητή, Κάμπος Νάουσας, Φλώρινα. Αγόρια: Μπούφι.
  • Χοροί: 1) Αλωνιώτικο, 2) Κόρη Ελένη, 3) Γκάιντα, 4) Ζάραμο , 5) Πουστσένο.
  • Χοροδιδάσκαλος: Βεσυροπούλου Ζωή.
  • Μουσικοί: Μουσικό Σχήμα του Φεστιβάλ.

 

 

Μουσικό σχήμα του Φεστιβάλ: Oι Εμπειροτέχνες Μαζί με τον Γιώργο Νταβλιάκο

  • Δεληγιάννης Γιώργος: Βιολί.
  • Ζάρκος Νίκος: Κλαρίνο.
  • Γιώργου Σάκης: Λαούτο, Τρομπέτα, Τραγούδι.
  • Καραγεωργίου Γιώργος: Κρουστά, Τραγούδι.
  • Νταβλιάκος Γιώργος: Γκάιντα, Ακορντεόν, Τρομπέτα.

 

Ομάδα παράλληλων δράσεων για τα παιδιά:

Με αφορμή τη συμμετοχή των παιδικών τμημάτων στο φεστιβάλ παραδοσιακών χορών δημιουργούμε μία ιστορία γι’ αυτά, θέλοντας να αγγίξουμε το θέμα του αισθήματος της ντροπής-συστολής και της σύγκρισης. Μια ντροπαλή ηλιαχτίδα κάθε πρωί που ξημερώνει ψάχνει σκοτεινά και ασφαλή μέρη για να κρυφτεί. Έτσι καταλήγει στην τσέπη μιας μικρής χορεύτριας. Μέσα από τον χορό, το παιχνίδι με το φως, τη ζωγραφική και τον ρυθμό της μουσικής, οι χαρακτήρες της ιστορίας ανακαλύπτουν τη μοναδική τους λάμψη και προσκαλούν τα παιδιά να λάμψουν κι αυτά με τη σειρά τους, με τον δικό τους τρόπο.

Γεωργιάδου Αφροδίτη – Ευδοξία

Μπαντή Άννα

Χριστοφορίδης Θοδωρής

Κατεβάστε το πρόγραμμα εδώ.